Тетяна Дугаєва
Край Буковинський. Чернівці. 1999
РА „Букрек”.


Різьблене дерево та лозоплетіння  Буковини.




Традиційним центром художньої обробки  дерева на Буковині здавна були її гірські райони. Художнє різьблення по дереву бере свої витоки з народного побутового різьбярства. З сивої давнини майстри  прикрашали  ужиткові речі різьбленими або випаленими візерунками, магічно-охоронна функція яких з плином  часу  набувала  значення суто декоративного  оздоблення. Прадавні невибагливо різьблені мотиви-символи (насічки, кола, розети,зубчики, хрести, ромби тощо) набирають вигляду  складних ритмічно упорядкованих художніх композицій.



        З  другої половини  Х1Х століття  різьба по дереву перетворюється на широко розвинутий народний промисел. Геометрично-площинною сухою різьбою  та випаленим орнаментом  щедро прикрашають речі домашнього побуту, (скрині, столи, рахви, барильця, топірці, сідла  тощо) та різноманітні сувеніри. Форми предметів дедалі стають більш складними, а їх майстерно виконане декоративне оздоблення - пишним та  вибагливим. З часом у геометричному мереживі сухої різьби, з"являється інкрустація кольоровим деревом,  металом,  бісером.Популярності набуває рельєфна та об"ємно-пластична  різьба. Подальшого  розвою отримало сницарство:    у   декоруванні ажурною прорізною різьбою іконостасів, хрестів, свічників.




           Найвизначнішими гуцульськими майстрами, які зберегли  й збагатили народні традиції були Василь Девдюк,  Марко Мегеденюк та родина Шкрібляків.Саме ці відомі різьбярі започаткували художнє різьбярство на Буковині.Вони  упродовж тринадцяти років (1905-1918) викладали у  крайовій Вижницькій  школі столярства, токарства, різьбярства та металевої орнаментики і виховали понад сто майстрів.Творчий доробок  уславлених вчителів  є визначною сторінкою  історії розвитку  мистецтва народної різьби нашого краю.

          Василь та Микола Шкрібляки Василь та Микола Шкрібляки успадкували від свого батька Юрія Шкрібляка унікальний різьбярський талант. Василь Шкрібляк (1856-1928)  утвердив свою творчу самобутність у неперевершених мистецьких  творах і плідній викладацькій діяльності. Виготовлені ним  дерев"яні декоративні тарелі, скриньки, свічники, палиці та топірці набували рівня творів високої художньої цінності. Чисту ("суху") геометричну різьбу він вдало поєднував з інкрустацією ("викладанкою"), виявляючи тонкий смак і творчу поміркованість. Майстерно увиразнював плоску різьбу елементами рельєфної  пластики, створюючи досконалі за орнаментикою композиції на гладкому тлі або з "ільчастим письмом".Його улюбленими мотивами були ромби з гачками та кучерями, ланцюжки з ромбів та овалів ("віконці" та"п"явки"), розети, хрести (трираменний та мальтійський), "пшенички", а також елементи тригранновиїмчастої різьби - "ширинки". Широко відомими у Європі були меблі роботи Василя Девдюка (1873-1951) - доброго знавця технології фарбування та полірування дерева,  інкрустації його перламутром, чорним рогом і деревом різних кольорів. Колір був основним виражальним засобом і у творах  Марка Мегеденюка (1842-1912), який зазнав гучної слави  неперевершеного майстра бісерної техніки. Ефектна  гра  барв та різнокольорове мерехтіння  бісера ("пацьорок"), надавали виробам  рідкісної ошатності.




           Творчість засновників художнього різьблення на Буковині та їх послідовників є  кришталевим джерелом натхнення  народних майстрів-різьбярів та професійних митців краю.

           Декоративно-орнаментальна система буковинської художньої різьби набула самобутніх стильових рис, якими позначені напрочуд  мелодійні композиції з  розміреною ритмікою плинних ліній та гармонійним узгодженням  геометричних мотивів з елементами рослинного орнаменту. Прийоми поєднання плоскої різьби з рельєфною орнаментальною пластикою, використання інкрустації різноманітними поліхромними матеріалами та  технічність виконання перетворює мережані вироби з дерева на коштовні  мистецькі  твори.




            Разом з художньою обробкою дерева народні майстри Буковини залюбки використовували і духмяний верболіз, який  з давніх давен  є чудовим матеріалом для  виготовлення  таких необхідних у побуті речей як  кошики, посуд, меблі тощо. Лозоплетіння  набуло свого  розвитку  в умілих  руках досвідченого майстра Івана Алайби (1888-1969). Віртуозна вправність вирізняє творчість Заслуженого майстра народної творчості України Івана Снігура, який талановито підносить ужиткове лозоплетіння на рівень  справжнього мистецтва.

Репродуковано твори з колекції Чернівецького художнього музею.