Традиція і новаторство Івана Снігура

 6 червня 2004 р. №23 (678)                                      

Дві знакові дати - 75-річчя з дня народження та 55-ліття своєї творчої діяльності - відзначає наш славетний краянин, Заслужений майстер народної творчості України, етнограф, краєзнавець, збирач і популяризатор буковинських старожитностей Іван Назарович Снігур. З цієї нагоди 8 червня о 15 годині він відкриває в Художньому музеї одразу дві виставки - "А тая лозина, як світлая днина" (власні роботи останніх років) та "Чернівці і чернівчани у фотографіях і документах до 40-х років ХХ століття" (з особистої колекції автора). Колектив редакції газети "Чернівці" щиросердно здоровить ювіляра з підкоренням ще однієї верховини його життя й надсилає низку зичень: бути міцним, як окоренок бука, окриленим, як метелики, виготовлені його руками, й ще довго втішати нас своїм сонцесяйним мистецтвом.

Оригінальність натури, а передовсім парадоксальність проявів мистецького таланту виокремлює Заслуженого майстра народної творчості України Івана Назаровича Снігура. Новим красномовним підтвердженням є його остання колекція творів лозоплетіння, експозицію якої розгорнуто у Черні-вецькому обласному художньому музеї. Спочатку автор назвав її
"А ми плетемо кошелики!".
...А на виставці - жодного кошелика! Та несподіванка в певному сенсі є швидше проявом оригінальності мистецького азарту в творчості та його заповзятливості у роботі.
Виставка є яскравою атракцією з цікаво розробленою драматургією, що полонить і захоплює. Домінантою експозиції є велична постать небесного створіння не-збагненної краси у вінку з троянд зі стрічками, довгому, прикрашеному декором, одязі. Це - Ангел-Хранитель міста Чернівців. Він вітає відвідувачів під хвилююче піднесені звуки дзвонів. Казково ошатна урочиста чотириметрова фігура з широким розмахом ажурних крил та з ключем в руках височить над квітами, які рухаються в легкому колиханні. Довкола, немов на казково-заквітчаному лані з триметровим вітряком, ширяє сонм метеликів. Великі та маленькі з мереживними крильцями, вони разом із прозористими бабками (стрекозами), немов казкові ельфи, граційно припадають до прегарних пелюстків квітів. І насправді, експозиція задумана так, що твори перебувають у русі, захоплюючи глядачів і виразністю образного звучання, і віртуозністю виконання. Адже кожний твір вирізняють неповторність узору і різноманітні структури плетення.
Цю створену з лози феєрію незвичайних у лозоплетінні тем і форм сам Іван Назарович називає "вільністю душі". Виставка є прем'єрою нової серії робіт, що налічує понад 100 творів. Він готував її протягом двох років.
Митець постає перед глядачами новатором з потужним творчим потенціалом. Переконливим аргументом на користь цього твердження є висока художня якість пластичних творів, життя яким дали смілива уява майстра, його вправні руки і сонцесяйна лоза.
Імпровізаційні прийоми плетення лозою вражають: стрункі смуги стіжків щільно стеляться гладкою поверхнею, плавно вигинаються у примхливих ритмах, зникають, поступаючись загальному контурному рисунку і надаючи об'ємам просторовості та повітряності. Реалістично потрактовані форми із тонко розробленими деталями та фантазійна гра з фактурами набувають в інтерпретаціях Івана Снігура унікальної свіжості.
Нинішня виставка є красномовним творчим злетом, якісно новим етапом розвитку мистецького таланту знаного буковинця. Передувала цьому його цікава й водночас нелегка життєва історія та плідний творчий шлях.
Іван Назарович Снігур народився 5 червня 1929 року в древньому буковинському селі Грозинцях на Хотинщині в сім'ї селянина. З юних років мав хист до малювання. Відтак від 1950-х років почав працювати на Художньому комбінаті Художнього фонду України художником-оформлювачем. Виконував роботи з живопису, театральні декорації та рекламні замовлення. У 60-х роках він яскраво виявив свою творчу вдачу у самобутній галузі народного мистецтва - дерев'яній декоративній композиції. Його технічно різьблені й точені твори позначені умінням втілити фольклорні образи у виразній декоративній формі. Роботи майстра користувалися попитом і стали популярними буковинськими сувенірами. Він розробив понад 400 зразків для тиражного виробництва.
Змістом його творчого життя подальших років стало лозоплетіння. Майже 40 років Іван Снігур представляє Буковину цим давнім народним промислом на виставках усіх рівнів. Він є учасником близько 120 виставок.
Творче становлення майстра було деякою мірою традиційним. Водночас його завжди вирізняло прагнення нового, оригінального й досконалого. Не дивно, що у його руках звичайне побутове плетення кошиків та посуду перетворилось на справжнє мистецтво. Асортимент його виробів з лози сягає 800 видів. Вони були прийняті до тиражного виробництва.
З часом набуті знання технології заготівлі та обробки лози, віртуозне володіння традиційними техніками відкрили майстру шлях до вільної імпровізації. Творчо і послідовно майстер розширяє звичні рамки промислу. Він підвищує естетичну виразність творів складними технічними прийомами, збагачує декор гладкої поверхні виробів об'ємним плетенням та використанням по-ліхромної орнаментації. Удосконалюючи свою творчість, Іван Снігур засвоїв відомі й винайшов чимало власних технік та прийомів лозоплетіння. З часом він виходить поза рамки традиційно усталених форм. Прагнучи вияву образної виразності пластики, вже від 90-х років він руйнує стереотипи. Виставки творів лозопле-тіння останнього десятиліття за-свідчили, що творчим почерком Івана Снігура є технічна довершеність, артистизм, несподівані у лозоплетінні промовисті образні вирішення та різноманітність пластики.
Увага до формотворення у лозоплетінні позначає принципово новий етап творчості майстра. Сталося це з появою його декоративно-монументальних творів: об'ємно-просторових композицій, що утворені плетеною стрічкою або ж грою вертикальних ритмів гладко плетених циліндрів різної висоти та діаметрів. Саме ці твори в його творчому доробку набирають якості скульптурних композицій, що можуть гармонійно організовувати простір в інтер'єрах та просто неба. Несподіване збільшення розмірів звичних у побуті предметів (писанок, млина-вітряка), створення з них виразних композицій є одним з проявів парадоксальності творчого мислення та оригінальної властивості творчої натури Івана Снігура.
Непогамовне прагнення самовиразу повсякчас було помітним і в пошуках нових матеріалів, що виявилось у захопленні корене-пластикою та нетрадиційно вирішеними живописними композиціями серії "Мистецькі фантазії". Невипадково ці твори присвячені екології. Адже самобутня індивідуальність Івана Назаровича проявляється в його власній філософії буття, яка ґрунтується на тонкому відчутті природи та глибинному розумінні місії мистецтва.
Він гаряче обстоює давні культурні традиції, докладає особистих зусиль для їх збереження: багато часу віддає писанкарству та реставрації давніх образів на склі. Іван Снігур є відомим знавцем етнографії, культури, історії, побуту та мистецтва краю, а також пристрасним збирачем буковинських старожитностей. Знаходить він час і для передачі своїх знань та досвіду: підготував десятки учнів-майстрів лозоплетіння, виступив консультантом 13 художніх кінострічок.
Палкий прихильник традицій, водночас чутливий до новаторських проявів у мистецтві, Іван Назарович Снігур новою колекцією, поданою на його чотирнадцятій персональній виставці, знову утверджує свій оригінальний і своєрідний талант.
Принагідно хочеться нагадати, що ювіляр має й неабиякий хист до писання книг. З - під його пера вийшли такі чудові видання, як "Легенди Буковини", "Грозинці на вітрах історії"" та "Покровитель Буковини Іван Сучавський".
Ось така в нього натура - непогамовна, націлена на творіння добра, на служіння мистецтву.

Тетяна ДУГАЄВА,
мистецтвознавець,
член Національної спілки художників України