Тетяна Дугаєва.
                                "Буковинське Віче". 9 серпня 2000 р.

З нових надходжень Художнього музею.

 
          Серед експонатів Художнього музею, що нещодавно збагатили  колекцію різьби по дереву,  є дві декоративні композиції  Василя Шевчука: "Дерево життя" та "Вівці". Прикметним є те, що ці твори експонувались на персональній виставці майстра у Чернівцях  і репрезентували  мистецтво Буковини у Національному палаці "Україна" в Києві.

                                                                         

         Відтепер різьблення знаного  українського митця, члена  Національної Спілки художників України Василя Федоровича Шевчука  подано в художньому музеї творами як 70-х, так і 90-х років. Це дає можливість прослідкувати творчий поступ  і  відкрити нову сторінку творчої біографії буковинського митця. 

          Серед ранніх його робіт, які зберігаються у музейних фондах, є чудової різьбярської роботи мисничок з трьома  тарелями під назвою  "Свято дружби". Ці мініатюрні рельєфи вірізняє вражаюча точність, з якою  автор передає  чарівну грацію танцюристів і  привабливу красу танцю. Плинною звивистою лінією  майстер окреслює постаті,  промовисто перетворює легкий ліричний танок  у стрімкий вихор , а далі  примушує її  завмерти у миттєвій паузі і знов  немов відпускає  творити  гармонійну мелодію  танцю. Майстерність автора не дає  відчути ані опору матеріалу, ані руху різця,  натомість ви замилуєтесь  благородством грушевого дерева  і вишуканою  красою самого твору.

          Краса та багата декоративність  притаманні і кращим роботам  90-х років. Натомість їх яскрава образність утворена іншою системою виражальних засобів.  Твори "Дерево життя" та "Вівці" виконані у традиційній  гуцульській техніці викладання металевим дротом, що здавна називається жируванням. У виконанні Василя Шевчука ця техніка набуває якісно нового  втілення. Доприкладу,  чарівна композиція "Вівці" утворена   металевою лінією, якою тонко окреслено  обриси овечок, що неначе    хмаринки  вкрили гірський схил. Цікаво  споглядати як суцільний хвилястий контур отари набирає вигляду  дивовижно красивого візерунку.  Вражає також лаконічність і простота вислову автора - видається, що цей напрочуд  ліричний гірський пейзаж з вівцями  створено   єдиним дотиком руки.

          "Дерево життя" також має форму тарелі, проте характерним прийомом творення цього образу  є пишне декорування рослинними орнаментальними мотивами.  Основою  композиції є могутнє древо з буйною розлогою кроною -  прадавнього символу безперервності  і вічності  буття. На тлі його стовбура  металевими цятками викладено струнке стебло квітки-сонця, яким підкреслено чітку симетрію зображення, що уособлює  вселенську справедливість і гармонію. Рясно помережана золотою павутинкою таріль,  випромінює життєдайне сонячне сяйво і енергію.  Ці прекрасні твори Василя Шевчука - відтак музейні експонати -  засвідчують  потужний потенціал митця і є його безперечною творчою удачею.