Інтерв'ю. Валерія Чорней - Тетяна Дугаєва.
Газета "Молодий буковинець"  грудня 2008 р.


Архітектор Театру Раю і винахідник трансформуючих меблів – із Чернівців


Архітектор більше ста відомих американських театрів Джон Еберсон, винахідник трансформуючих меблів Фрідріх Кіслер, відома у Нью-Йорку співачка Бейлі Шехтер-Готсман… Що об'єднує цих людей? Колишня чернівчанка, науковець та мистецтвознавець Тетяна Дугаєва дослідила, що їх об'єднують Чернівці, в яких вони народилися або працювали.
«Ми часто чуємо від старожилів, що Чернівці – це культурна митрополія, що це австрійська провінція із високим культурним життям… А чому так кажуть?» – запитала себе Тетяна Дугаєва і взялася досліджувати біографію митців світу. І мистецтвознавець була вражена, дізнавшись, що чимало їх родом із Чернівців! Біографії відомих чернівчан вона представила у Художньому музеї, презентуючи каталог «Таланти Чернівців».

«Усе почалося з детективу»

– Чотири роки тому я виїхала за кордон до чоловіка, який працює фізиком-теоретиком, – каже Тетяна Дугаєва. – Зараз ми проживаємо у Польщі. Тут я й почала досліджувати життя відомих митців, які народилися або працювали у Чернівцях. Кольнік, Редер, Фішер, Лернер, Верона – ми чули ці прізвища, але не уявляли їхніх творів. Ми знали, що їхні імена пов’язують із Чернівцями, але не знали, чому. А мені було цікаве їхнє життя, що з тими митцями коїлося після того, як вони покинули місто. Особливо залишилося багато невідомих прізвищ, які творили надгробні скульптурні пам’ятники на Руському кладовищі. Розшукувала і людей, які навчалися у чернівецьких школах митців тощо.

Сьогодні я вже склала список, у якому понад 50 відомих прізвищ. Це еміграція першої хвилі, тобто кінця ХІХ – початку ХХ століття. А еміграція 70-их – це вже тема для другого тому видання.
Шалено мене схвилював видатний художник Рувен Рубін. Коли ти бачиш його майстерний твір, то не можеш заспокоїтися, чому нікого немає поруч, чому ніхто цього не бачить? Потім виявилося, що він був першим послом Ізраїлю у Румунії. Він працював у Чернівцях, товаришував з легендарним Артуром Кольніком.

А почалося все з якоїсь детективної історії. Чернівчанин приніс мені мистецький твір, знайдений на горищі, – пригадує Тетяна Дугаєва. – Там зображено Мефістофеля. На картині є підпис, який важко прочитати (тому я зараз публікую розчерки митця, щоби полегшити працю дослідників). Біля підпису були цифри «932», тобто 1932 рік. Я почала шукати автора, порівнювала цей підпис з іншими. Але все було марно, поки мені не потрапила під руки історія життя засновника ізраїльської школи мистецтвознавства Моше Бараша. Він відомий на весь світ тим, що у вищих закладах ввів лексику мистецтва на ідіш. Він народився у Чернівцях, жив тут з родиною.Був вундеркіндом. У 12 років вже писав картини, а у 15 років видав дослідження про надгробки кладовища на Руській. Під час дослідження виявилося, що підпис на картині з Мефістофелем належить йому.

Усього дослідила біографії понад 50 митців зі світовими іменами. Зворушило життя співачки, яка дуже популярна у Нью-Йорку, Бейлі Шехтер-Готсман. Їй 85 років, колись із родиною жила у Чернівцях. Вона донька чернівецької співачки, яка збирала українські, єврейські та румунські народні пісні. Донька навчилася від мами різних мов. Сьогодні Бейлі живе в оточенні своїх дітей, онуків та… картин. Вона видала декілька дисків із своїми піснями, які стали популярними. Гадаю, дизайн компакт-дисків розробляла також вона. Один із них називається «Вдома у мами» – думками вона повертається у Чернівці…

«У театрі чернівчанина співають птахи»

– Хочу ще розповісти про життя двох знаменитостей – архітектора Джона Еберсона та дизайнера Фрідріха Кіслера. Чернівчанин Джон Еберсон є видатним театральним архітектором Америки, – зауважила Тетяна Ігорівна. – Він побудував понад сто театрів за власним проектом та дизайном. Також він увійшов у історію архітектури як засновник школи «театру атмосфери». Так, основна його ідея – театр «зірок і хмар» з атмосферою елегантного парку, в якому люди могли розважатися та відпочивати. Театр Раю Льоу (Loew's Paradize Theatre) на Манхаттені, побудований Еберсеном, – одна з найбільш грандіозних споруд світу. В інтер'єрах – дзеркальні стіни та розписи, копії скульптур Мікеланджело, штучні дерева, акустичні ефекти (співи птахів), імітація неба тощо.

А ось чернівчанин Фрідріх Кіслер розвинув власну теорію в архітектурі і став засновником течії під назвою «корреалізм». Так, він створив корреалістичні меблі – багатофункціональні меблі, що трансформуються. 1988 року у Відні відбувалася грандіозна посмертна виставка Фрідріха Кіслера – люди були вражені його ідеями, які сьогодні реалізовані у сучасному побуті! Це і розсувні дивани, і трансформуючі столи найвибагливіших дизайнів та кольорів…