Інтерв'ю. Валерія Чорней - Тетяна Дугаєва.
Газета "Молодий буковниць" 16 січня 2009 р.

Театр Раю на Манхеттені спроектував чернівчанин

Відомий театральний архітектор Джон Еберсон спроектував Театр Раю Льоу на Манхеттені, розробив театр «Олімпія» у Майамі з системою кондиціювання повітря, заснував театри атмосфери, у яких відтворено водоспади, спів пташок, зоряне небо… Однак мало хто здогадувався, що ця легендарна людина народилася у Чернівцях 1875 року. Це дослідила колишня чернівчанка, мистецтвознавець Тетяна Дугаєва.

Коли 1901 року Джон Еберсон переселився до Америки, йому не сподобалися принципи будівельних компаній, і він почав екпериментувати з новими стандартами. Він казав: «Споруду мають запам’ятовувати». Його перший проект розробили 1909 року – це театр у Гамільтоні, штат Огайо. А 1926 року він переїхав до Нью-Йорка, де жив до смерті 1965 року. Тут за підтримки свого сина Дрю він втілив у життя відомі в усій Америці проекти.

Джон Еберсон побудував понад 100 театрів за власним проектом та дизайном. Його життя – фантастична ідея театру «зірок і хмар» з атмосферою елегантного парку, в якому люди могли би розважатися та відпочивати. Коли люди потрапляли до його театру, їм здавалося, що вони – в екзотичній країні. Вишуканий сад, зіркове небо, водоспади, опудала птахів, які співають… Еберсон казав, що найважливіше у роботі – симетрія. У його проектах кольорове скло, різноманітна матерія, фарби творили чудеса. Стеля у його театрах – це небо з фантастичними люстрами, арки він вкривав зірками. На жаль, не всі театри збереглися. Чимало з них були перероблені під сучасні комплекси, декорації зникли.

– Найбільш вражаючий проект Джона Еберсона, який дивує світ і досі – це Театр Раю Льоу на Манхеттені, – каже Тетяна ДУГАЄВА. – Він побудований 1929 року. Це справді одна з найбільш грандіозних споруд світу. В інтер’єрах – дзеркальні стіни та розписи, копії скульптур Мікеланджело, штучні дерева, акустичні ефекти (співи птахів), імітація неба та багато іншого. Театр працював багато років. 1973 року був закритий, а 2005-го його було відновлено і відкрито знову.

Про те, що відомий архітектор народився у Чернівцях, свідчать матеріали архітектурного архіву школи мистецтв Пенсильванського університету. Тут же зберігається колекція його проектів. Майбутній архітектор навчався у Дрездені, а з 1893 року – в університеті Відня. Отримавши дві освіти: архітектора та інженера-хіміка, 1901 року він переселився до Америки і зумів створити новий вид театру. Крім театрів, Джон Еберсон побудував майже 500 будинків для десятків міст Америки. Його пізні роботи – це відомий сьогодні стиль Art Deco.