Тетяна Дугаєва, мистецтвознавець,

член Національної    Спілки художників України


Несподівана музейна  радість.

„Курси підвищення кваліфікації. Світлана та  Ксюша.”, - так мандрівники-варвари сповістили про своє „історичне” перебування у Чернівцях, зробивши напис на  картині у готельному номері. То був чудовий пейзаж буковинського художника Михайла Вілкова (1924-1992) „Ранок”, який  разом з багатьма іншими  композиціями відомих митців нашого краю протягом 20 років прикрашав інтер’єр чернівецького готелю „Київ”.

Однак життя не стоїть на місті. У сучасному вирі змін системи міської власності, коли вирішувалось питання про майно готелю „Київ”, міська влада продемонструвала справжній державницький підхід до збереження культурних набдань Буковини. Можна пишатися минулорічним рішенням Чернівецької міської ради про передачу на постійне зберігання художньому музею  понад 60 мистецьких творів, які були власністю міста і знаходились на балансі готелю. Цей документ є прикладом  прояву професійного і дбайливого ставлення до мистецької спадщини. В ході його підготовки було залучено Службу контролю за переміщенням культурних цінностей через Державний кордон України у Чернівецькій області і враховано заключення та висновки мистецтвознавчої експертизи про високу мистецьку цінність живописних та графічних робіт. Тепер вони є експонатами Чернівецького художнього музею.

 Проте доля картин могла скластися зовсім інакше. Прикметно, що ці події відбувалися до нинішніх виборів президента України, в часи, коли брутальні й цинічні дії високих урядовців щодо мистецьких скарбів не були рідкістю. У цьому звязку звернемось до лютневого інтерв’ю заступника голови уряду України Миколи Томенка інтернетвиданню „Українська правда”, в якому він з обуренням розповідає, що 632 (!) експонати Національного музею образотворчого мистецтва висять у  чиновницьких кабінетах та коридорах будинку уряду і адміністрації екс-президента. Він збирається їх повернути та проаналізувати «скільки вкрали, ...бо частина достатньо цінних картин пішла на подарунки». Наведені віце-прем’єром України факти викликають шок!

 ...Отже нині художній музей має у реєстрі нових надходжень прекрасні зразки класики буковинської образотворчості 1950-1982 років. Серед них чудові полотна народного художника України Івана Холоменюка, заслужених художників України Ірини Беклемішевої (1903-1988), Одарки Киселиці (1912-1999) та Володимира Санжарова, незабутні буковинські краєвиди Елаїди Нейман (1925-2003), Марата Казарбіна (1938-2000), Бориса  Шебрякова  (1948-2002) та Миколи Бондаренка (1924-1983); ліричні пейзажі Івана Клеця, Григорія Васягіна, Юрія Чудінова (1930-1991),  Павла Борисенка (1905-1993), Сергія Хохалєва (1915-1998), а також  мальовничі зображення квітів Володимира Симоненка (1921-1985) та графічні композиції Петра Лемського і Бориса Негоди.

Список налічує 17 авторів. Багатьох на жаль вже немає з нами. Відомо, що твори деяких з них вивезені або продані за кордон родичами митців. Могли „заблукати” назавжди й картини з готелю. Проте на щастя цього не сталося!

 Після реставраціїї зникнуть автографи недолугих гостей нашого міста та готельні інвентрні номери, проставлені прямо на живописній поверхні. І це стане лише епізодом біографії музейних експонатів.

Газета "Чернівці" 4 березня 2005 року №9(747)

 

    .