Для газети Молодий буковинець

                                                                                                                                                                                                                                                 Публікація 30 грудня 1982 р.

                                                                                                                                                                                                                                                 Тетяна Дугаєва

Пластика думки

 

Нещодавно відбулось знайомство з молодим чернівецьким скульптором Володимиром Гамалем у Малій залі Спілки художників. Виставка його творів зацікавила професійними роботами та сміливим творчим пошуком. Володимир Гамаль отримав підготовку у Художньому інституті Естонської РСР і тепер робить свої перші кроки у самостійній творчій роботі.

 На виставці показані прекрасно виконані олівцем натурні малюнки та скульптурні твори у гіпсі, бронзі, металі, пластмасі, шамоті. Прагнення пізнати пластичні можливості різних матеріалів свідчить про бажання автора невтомно пізнавати та відтворювати оточуючий світ, розповідати про свої враження. Висловлювати власні думки, відгукуючись на життєві події. Цим зумовлена і тематична спрямованість скульптур. Радісний світлий світ дитинства (Портрет дочки, Дударик), проблеми збереження миру у світі, краса і гармонія людського життя так широко можна окреслити коло проблем і зацікавлень автора.

 Скульптор досконало володіє реалістичним малюнком та пластичним мисленням, а у пошуках виразної форми уміє загострити психологічну виразність та зміст ідеї. На перший погляд такі пошуки конструктивності форми, оригінальне виявлення обємів може показатися сухим раціональним способом висловлювати своє світосприйняття. Але ж це тільки на перший поверховий погляд. Такі роботи, як Відпочинок, У парку та інші являють собою емоційну й хвилюючу пластику, що випромінює натхнення автора. Дух творчого пошуку відчутний особливо у тих роботах, які призначені на сприйняття їх у просторі, під відкритим небом. Олімпіада, Квадрат, розраховані на життя у міському середовищі в синтезі з архітектурою. Саме такими сучасними творами прикрашені парки, сквери та площі багатьох міст. Пошуки обєму, конструкції, декоративності спрямовані на образне вирішення ідеї, на емоційне сприйняття твору у просторі.

 З персональної виставки творів В. Гамаля з зацікавленням ознайомилось багато глядачів, які зазначили відсутність штампу та одноманітності погрудних портретів, до яких вже звикли на виставках скульптури. Ці перші у його творчому житті роботи радують динамічною наповненістю, почуттям та думкою, пластикою та прагненням автора працювати творчо й натхенно.

 Інформація 2010 року:
Володимир Гамаль є автором пам
ятників: Юрію Федьковичу (Чернівці, 1993), Петру Сагайдачному  (Хотин, 1991), композиції Ангел милосердя (Чернівці, 1992) та інших.